İşğaldan azad edilən ərazilərdə əlvan metal ehtiyatlarının potensialı...
Ölkəmizin zəngin faydalı qazıntı yataqlarının əhəmiyyətli hissəsi 1991-1993-cü illərdə Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş, 2020-ci ildə Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müzəffər Ordumuz tərəfindən azad olunmuş Azərbaycan torpaqlarında yerləşir. Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Geoloji İnformasiya Arxivi Fondunun 1991-ci ilə aid məlumatları və açıq mənbələrdən əldə edilmiş məlumatlara əsasən, 30 ilə yaxın işğal altında olmuş ərazilərdə ümumilikdə 70-dən çox əlvan, o cümlədən nəcib metal yataqları və təzahürləri mövcuddur. İşğala qədər metallar üzrə toplanmış geoloji məlumatlar bu yataqların bir çoxunun böyük sənaye ehtiyatlarına malik olduğunu təsdiqləyirdi. Xüsusilə Kəlbəcər, Zəngilan və Tərtər rayonunun vaxtı ilə işğal olunmuş ərazilərində yerləşən yataqlardan qızıl, gümüş, mis və molibden ehtiyatları ötən əsrin 90-cı illərinin ortalarından etibarən bu yataqlar Ermənistanın cəlb etdiyi xarici investorlar və erməni iş adamları tərəfindən intensiv talanmaya məruz qalmışdı. Qanunsuz hasilat və satış nəticəsində əldə olunmuş qeyri-qanuni iqtisadi dividendlər Ermənistanın, xüsusilə də qondarma rejimin maliyyələşdirilməsində mühüm rol oynayıb. Bununla da Azərbaycan Respublikasının iqtisadi və dövlət maraqlarına ciddi ziyan vurulub.
Hazırda ölkəmizin nəzarətində olan sözügedən yataqların ehtiyatları bir daha qiymətləndiriləcək və əlaqədar dövlət qurumları tərəfindən qeyri-qanuni hasilat nəticəsində Azərbaycana vurulmuş ziyanın həcminin hesablanması işləri icra ediləcək. Öz növbəsində, “AzerGold” QSC fəaliyyətə başladığı dövrdən qanunsuz istismar faktlarına xüsusi diqqət ayırıb. QSC tərəfindən işğal edilmiş ərazilərdə əlvan metalların qeyri-qanuni hasilatını təşkil edən və həyata keçirən bir sıra Ermənistan və Avropa şirkətlərinin əməllərinə hüquqi qiymətin verilməsi məqsədilə müvafiq araşdırmalar aparılıb. Bununla bağlı əldə edilmiş materiallar Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğuna təqdim edilib. Həmin faktlar üzrə Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru tərəfindən Cinayət Məcəlləsinin 192.2.3 (qanunsuz sahibkarlıq) və 318.2-ci (Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədini qanunsuz olaraq keçmə) maddələri ilə cinayət işi başlanmaqla ibtidai istintaqın aparılması Baş Prokurorluğunun Ağır cinayətlərə dair işlər üzrə istintaq idarəsinə həvalə olunub.
Araşdırmanın beynəlxalq komponentinin icrasının təmin edilməsi üçün nüfuzlu beynəlxalq hüquq şirkəti və bir sıra yerli ekspertlər də prosesə cəlb olunub və toplanmış materiallar aidiyyəti dövlət strukturuna göndərilib. Sözügedən materiallarda vaxtilə işğal altında olmuş ərazilərdə qızıl, gümüş, mis, molibden və digər əlvan metalların qeyri-qanuni hasilatı və ticarəti ilə məşğul olmuş şəxslər və şirkətlər, qeyri-qanuni hasilata dəstək verən qaçaqmalçı şəbəkələr zənciri, onların qanunsuz fəaliyyəti barədə ictimai açıq mənbələrdən toplanmış detallı məlumatlar əks olunub. Tədqiqat materialları qanunsuz əməllərin icraçısı olan erməni, eləcə də xarici şirkətlərə qarşı müxtəlif beynəlxalq instansiyalarda tətbiq olunacaq hüquqi tədbirlərə dair tövsiyələri ehtiva edir. Əminik ki, bu tədbirlərin icrası konkret hüquqi addımların atılmasına və nəticələrin əldə edilməsinə dəstək olacaq.
Bununla yanaşı, "AzerGold" QSC tərəfindən işğaldan azad olunmuş ərazilərinin bərpası və inkişafı konsepsiyasına uyğun olaraq İqtisadiyyat və Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirlikləri ilə birlikdə əlvan metal yataqlarının gələcək istismarı ilə bağlı müvafiq araşdırmalar görülməkdədir.
Bundan sonrakı mərhələlərdə də “AzerGold” QSC dövlət tərəfindən bu istiqamətdə aparılacaq vahid siyasətə bütün resursları vasitəsilə dəstək verməyə, öz üzərinə düşən vəzifələri yerinə yetirməyə hazırdır.
Heç şübhəsiz, işğaldan azad edilən ərazilərimizdə əlvan metal ehtiyatlarının potensialı ölkənin dağ-mədən sənayesinin və metallurgiyanın gələcək inkişafında böyük rol oynayacaq. Sənaye əhəmiyyətli proqnoz resurslara malik çoxsaylı qızıl, gümüş, mis, civə və digər faydalı qazıntı yataqlarının istismara verilməsi azad edilmiş ərazilərimizdə sənayeni yenidən təşkil etməyə, iqtisadiyyatın əksər sahələrinin inkişafını intensivləşdirməyə, yerli əhalinin əlavə iş yerləri ilə təmin olunmasına, eləcə də bərpa olunacaq şəhər və kəndlərin inkişafına böyük ölçüdə dəstək olacaq.

Потенциал запасов цветных металлов на освобожденных территориях будет играть важную роль в развитии горнодобывающей промышленности.
Значительная часть богатых месторождений полезных ископаемых нашей страны находится на азербайджанских землях, оккупированных Арменией в 1991-1993 годах и освобожденных нашей победоносной Армией в 2020 году под руководством Верховного Главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева. По данным Архива геологической информации Министерства экологии и природных ресурсов за 1991 год и из открытых источников, на оккупированных территориях в течение почти 30 лет имеется более 70 месторождений цветных металлов, включая месторождения и проявления драгоценных металлов. Геологические данные, собранные до оккупации металлов, подтвердили, что многие из этих месторождений имеют большие промышленные запасы. В частности, запасы золота, серебра, меди и молибдена на оккупированных территориях Кельбаджарского, Зангиланского и Тертерского районов с середины 1990-х годов интенсивно разграбляются иностранными инвесторами и армянскими бизнесменами. Незаконные экономические дивиденды от незаконного производства и продажи сыграли важную роль в финансировании Армении, особенно так называемого режима. Таким образом, нанесен серьезный ущерб экономическим и государственным интересам Азербайджанской Республики.
Запасы этих месторождений, которые в настоящее время находятся под контролем нашей страны, будут переоценены, и соответствующие государственные органы рассчитают размер ущерба, нанесенного Азербайджану в результате незаконной добычи. В свою очередь, ЗАО AzerGold с момента своего основания уделяло особое внимание фактам незаконной эксплуатации. Соответствующие расследования были проведены ЗАО с целью дать правовую оценку действиям ряда армянских и европейских компаний, которые организуют и осуществляют незаконное производство цветных металлов на оккупированных территориях. Полученные по этому поводу материалы переданы в Генеральную прокуратуру Азербайджанской Республики. Генеральный прокурор Азербайджанской Республики поручил Следственному управлению по тяжким преступлениям Генеральной прокуратуры провести предварительное расследование по данным фактам в соответствии со статьями 192.2.3 (незаконное предпринимательство) и 318.2 (незаконное пересечение государственной границы Республики Азербайджан). Азербайджан) Уголовного кодекса.
Для обеспечения реализации международного компонента исследования к процессу были привлечены авторитетная международная юридическая фирма и ряд местных экспертов, а собранные материалы были отправлены в соответствующий государственный орган. В материалах содержится подробная информация о физических лицах и компаниях, занимающихся незаконным производством и торговлей золотом, серебром, медью, молибденом и другими цветными металлами на оккупированных территориях, цепочке контрабандных сетей, поддерживающих незаконное производство, и их незаконной деятельности из открытых источников информация отражается. Материалы исследования содержат рекомендации относительно правовых мер, которые необходимо принять в различных международных инстанциях против армянских и иностранных компаний, причастных к незаконной деятельности. Мы уверены, что реализация этих мер будет способствовать принятию конкретных юридических шагов и достижению результатов.
В то же время, в соответствии с концепцией восстановления и развития освобожденных территорий, ЗАО AzerGold совместно с министерствами экономики, экологии и природных ресурсов проводит соответствующие исследования по будущей эксплуатации месторождений цветных металлов.
На следующих этапах ЗАО AzerGold готово всеми ресурсами поддержать единую политику, проводимую государством в этом направлении, и выполнить взятые на себя обязательства.
Несомненно, потенциал запасов цветных металлов на наших освобожденных территориях будет играть важную роль в будущем развитии горнодобывающей промышленности и металлургии страны. Ввод в эксплуатацию многочисленных месторождений золота, серебра, меди, ртути и других полезных ископаемых со значительными промышленными ресурсами поможет реорганизовать промышленность на наших освобожденных территориях, ускорить развитие большинства секторов экономики, обеспечить дополнительные рабочие места для местного населения, а также отремонтировать города и села. окажет большую поддержку развитию.