İşğaldan azad edilən ərazilərdə əlvan metal ehtiyatlarının potensialı...
Ölkəmizin zəngin faydalı qazıntı yataqlarının əhəmiyyətli hissəsi 1991-1993-cü illərdə Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş, 2020-ci ildə Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müzəffər Ordumuz tərəfindən azad olunmuş Azərbaycan torpaqlarında yerləşir. Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Geoloji İnformasiya Arxivi Fondunun 1991-ci ilə aid məlumatları və açıq mənbələrdən əldə edilmiş məlumatlara əsasən, 30 ilə yaxın işğal altında olmuş ərazilərdə ümumilikdə 70-dən çox əlvan, o cümlədən nəcib metal yataqları və təzahürləri mövcuddur. İşğala qədər metallar üzrə toplanmış geoloji məlumatlar bu yataqların bir çoxunun böyük sənaye ehtiyatlarına malik olduğunu təsdiqləyirdi. Xüsusilə Kəlbəcər, Zəngilan və Tərtər rayonunun vaxtı ilə işğal olunmuş ərazilərində yerləşən yataqlardan qızıl, gümüş, mis və molibden ehtiyatları ötən əsrin 90-cı illərinin ortalarından etibarən bu yataqlar Ermənistanın cəlb etdiyi xarici investorlar və erməni iş adamları tərəfindən intensiv talanmaya məruz qalmışdı. Qanunsuz hasilat və satış nəticəsində əldə olunmuş qeyri-qanuni iqtisadi dividendlər Ermənistanın, xüsusilə də qondarma rejimin maliyyələşdirilməsində mühüm rol oynayıb. Bununla da Azərbaycan Respublikasının iqtisadi və dövlət maraqlarına ciddi ziyan vurulub.
Hazırda ölkəmizin nəzarətində olan sözügedən yataqların ehtiyatları bir daha qiymətləndiriləcək və əlaqədar dövlət qurumları tərəfindən qeyri-qanuni hasilat nəticəsində Azərbaycana vurulmuş ziyanın həcminin hesablanması işləri icra ediləcək. Öz növbəsində, “AzerGold” QSC fəaliyyətə başladığı dövrdən qanunsuz istismar faktlarına xüsusi diqqət ayırıb. QSC tərəfindən işğal edilmiş ərazilərdə əlvan metalların qeyri-qanuni hasilatını təşkil edən və həyata keçirən bir sıra Ermənistan və Avropa şirkətlərinin əməllərinə hüquqi qiymətin verilməsi məqsədilə müvafiq araşdırmalar aparılıb. Bununla bağlı əldə edilmiş materiallar Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğuna təqdim edilib. Həmin faktlar üzrə Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru tərəfindən Cinayət Məcəlləsinin 192.2.3 (qanunsuz sahibkarlıq) və 318.2-ci (Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədini qanunsuz olaraq keçmə) maddələri ilə cinayət işi başlanmaqla ibtidai istintaqın aparılması Baş Prokurorluğunun Ağır cinayətlərə dair işlər üzrə istintaq idarəsinə həvalə olunub.
Araşdırmanın beynəlxalq komponentinin icrasının təmin edilməsi üçün nüfuzlu beynəlxalq hüquq şirkəti və bir sıra yerli ekspertlər də prosesə cəlb olunub və toplanmış materiallar aidiyyəti dövlət strukturuna göndərilib. Sözügedən materiallarda vaxtilə işğal altında olmuş ərazilərdə qızıl, gümüş, mis, molibden və digər əlvan metalların qeyri-qanuni hasilatı və ticarəti ilə məşğul olmuş şəxslər və şirkətlər, qeyri-qanuni hasilata dəstək verən qaçaqmalçı şəbəkələr zənciri, onların qanunsuz fəaliyyəti barədə ictimai açıq mənbələrdən toplanmış detallı məlumatlar əks olunub. Tədqiqat materialları qanunsuz əməllərin icraçısı olan erməni, eləcə də xarici şirkətlərə qarşı müxtəlif beynəlxalq instansiyalarda tətbiq olunacaq hüquqi tədbirlərə dair tövsiyələri ehtiva edir. Əminik ki, bu tədbirlərin icrası konkret hüquqi addımların atılmasına və nəticələrin əldə edilməsinə dəstək olacaq.
Bununla yanaşı, "AzerGold" QSC tərəfindən işğaldan azad olunmuş ərazilərinin bərpası və inkişafı konsepsiyasına uyğun olaraq İqtisadiyyat və Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirlikləri ilə birlikdə əlvan metal yataqlarının gələcək istismarı ilə bağlı müvafiq araşdırmalar görülməkdədir.
Bundan sonrakı mərhələlərdə də “AzerGold” QSC dövlət tərəfindən bu istiqamətdə aparılacaq vahid siyasətə bütün resursları vasitəsilə dəstək verməyə, öz üzərinə düşən vəzifələri yerinə yetirməyə hazırdır.
Heç şübhəsiz, işğaldan azad edilən ərazilərimizdə əlvan metal ehtiyatlarının potensialı ölkənin dağ-mədən sənayesinin və metallurgiyanın gələcək inkişafında böyük rol oynayacaq. Sənaye əhəmiyyətli proqnoz resurslara malik çoxsaylı qızıl, gümüş, mis, civə və digər faydalı qazıntı yataqlarının istismara verilməsi azad edilmiş ərazilərimizdə sənayeni yenidən təşkil etməyə, iqtisadiyyatın əksər sahələrinin inkişafını intensivləşdirməyə, yerli əhalinin əlavə iş yerləri ilə təmin olunmasına, eləcə də bərpa olunacaq şəhər və kəndlərin inkişafına böyük ölçüdə dəstək olacaq.

The potential of non-ferrous metal reserves in the liberated territories will play a major role in the development of the mining industry
A significant part of the rich mineral deposits of our country are located in the Azerbaijani lands occupied by Armenia in 1991-1993 and liberated in 2020 by our victorious Army under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev. According to the 1991 Geological Information Archive of the Ministry of Ecology and Natural Resources and open sources, there are more than 70 non-ferrous metals, including precious metals, in the occupied territories for nearly 30 years. Pre-occupation geological data collected on metals confirmed that many of these deposits had large industrial reserves. In particular, gold, silver, copper and molybdenum reserves in the occupied territories of Kalbajar, Zangilan and Tartar regions have been intensively plundered by foreign investors and Armenian businessmen since the mid-1990s. Illegal economic dividends from illegal production and sales have played an important role in financing Armenia, especially the so-called regime. Thus, the economic and state interests of the Republic of Azerbaijan have been seriously damaged.
The reserves of these fields, which are currently under the control of our country, will be re-evaluated and the relevant government agencies will calculate the amount of damage caused to Azerbaijan as a result of illegal production. In turn, AzerGold CJSC has paid special attention to the facts of illegal exploitation since its inception. Relevant investigations were carried out by the CJSC in order to give a legal assessment to the actions of a number of Armenian and European companies that organize and carry out illegal production of non-ferrous metals in the occupied territories. The materials obtained in this regard were submitted to the Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan. The Prosecutor General of the Republic of Azerbaijan instructed the Investigation Department for Serious Crimes of the Prosecutor General's Office to conduct a preliminary investigation on these facts under Articles 192.2.3 (illegal entrepreneurship) and 318.2 (illegal crossing of the state border of the Republic of Azerbaijan) of the Criminal Code.
To ensure the implementation of the international component of the study, a reputable international law firm and a number of local experts were involved in the process, and the collected materials were sent to the relevant government agency. The materials include details of individuals and companies engaged in the illegal production and trade of gold, silver, copper, molybdenum and other non-ferrous metals in the former occupied territories, a chain of smuggling networks supporting illegal production, and their illegal activities from public sources. information is reflected. The research materials contain recommendations on legal measures to be applied in various international instances against Armenian and foreign companies involved in illegal activities. We are confident that the implementation of these measures will support the adoption of concrete legal steps and the achievement of results.
At the same time, in accordance with the concept of restoration and development of the liberated territories, AzerGold CJSC together with the Ministries of Economy and Ecology and Natural Resources is conducting relevant research on the future exploitation of non-ferrous metal deposits.
In the next stages, AzerGold CJSC is ready to support the unified policy pursued by the state in this direction with all its resources and fulfill its obligations.
Undoubtedly, the potential of non-ferrous metal reserves in our liberated territories will play a major role in the future development of the country's mining industry and metallurgy. The commissioning of numerous gold, silver, copper, mercury and other mineral deposits with significant industrial resources will help to reorganize industry in our liberated territories, intensify the development of most sectors of the economy, provide additional jobs for the local population, as well as rehabilitate cities and villages. will greatly support the development.